SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 NOWE   TYLKO U NAS  TRAWY OZDOBNE W OGRODZIE 20.08.2021
Alicja Czarnowska
Każda pora roku w ogrodzie ma swój urok, w różnym czasie cieszą inne gatunki roślin. Kompozycje wzbogacone kępami traw ozdobnych są szczególnie wyjątkowe, ponieważ ich piękno możemy podziwiać niemal o każdej porze roku. Trawy wykorzystywane były do nasadzeń już wieki temu. W ostatnich latach stały się znów bardzo modne, a bogactwo nowych gatunków i odmian daje możliwości doboru materiału odpowiedniego na każde stanowisko (nawet miejskie i przyuliczne).
Trawy ozdobne polecane są zarówno do nasadzeń naturalistycznych, jak i nowoczesnych (połączonych np. ze strzyżonymi formami krzewów). Malowniczo przedstawiają się w grupach, ale także jako okazałe solitery. Szczególnie dobrze wyglądają posadzone przy zbiornikach wodnych, inne nadają się do obsadzania suchych skarp, wiele gatunków sprawdza się też jako rośliny pojemnikowe i do obsadzeń miejskich. Gatunki niskie to doskonałe rośliny okrywowe i obwódkowe, wysokie zaś stanowią mocny akcent w ogrodzie tworząc niemal żywopłotowe ściany. Ponadto gatunki pięknie wybarwione i obficie kwitnące stanowią ciekawy akcent kolorystyczny i są wykorzystywane w bukieciarstwie. Poniżej zamieszczono opis kilku godnych polecenia gatunków wieloletnich traw ozdobnych.
Rozplenica japońska tworzy gęste kuliste kępy wysokości do 120 cm. Liście wąskie, zielone. Kwitnie bardzo obficie od VIII do X tworzy wąskie lancetowate kwiatostany długości 5-20 cm, żółtawe, brązowawe lub ciemnopurpurowe przypominające nieco kocie ogony. Do życia budzi się późną wiosną. Wymaga dość ciepłych, osłoniętych stanowisk. Zaleca się zabezpieczenie przed mrozem na czas zimy. Obumarłe liście ścina się dopiero wiosną po przymrozkach.

Miskant olbrzymi to okazała trawa wyrastająca do wysokości 2,5 m. Liście zielone, dość szerokie pozostawiamy je prze zimę, a usuwamy dopiero wczesną wiosną. Do właściwego wzrostu wymaga bardzo żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych i słonecznego stanowiska.

Miskant cukrowy to spora,tworząca podziemne rozłogi trawa, osiąga 100-150 cm wysokości. Liście zielone z czerwono-brązowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu. Jesienią liście przebarwiają się na ładny jasnobrązowy kolor. Kwiatostany bardzo efektowne, srebrzyste, puszyste, od VIII, dekoracyjne do zimy. Dobrze rośnie w każdej glebie, nawet suchej i jałowej. Polecana do sadzenia na dużych rabatach, zaleca się stosowanie podziemnych, sztywnych obrzeży ze względu na ekspansywność.

Miskant chiński "Zebrinus" to dość silnie rosnąca trawa tworząca duże, gęste kępy wysokości 200 cm. Liście dość szerokie, zielone w poprzeczne żółte paski, bardzo oryginalne. Wymaga gleby żyznej i stale wilgotnej. Młodsze rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem.

Miskant chiński "Veitshochheim" - duża, malownicza trawa osiągająca 150-200 cm wysokości. Liście szerokości 1-1,5 cm, zielone, kwitnie od VIII do X, lubi stanowisko słoneczne lub półcień, gleby umiarkowanie ubogie, raczej żyzne.

Kostrzewa sina "Intense Blue" to nieduża trawa (do 30-40 cm wys.) o regularnym kulistym pokroju i bardzo intensywnie wybarwionych niebieskich liściach. Nie jest wymagająca co do gleby, urośnie nawet na bardzo suchych stanowiskach. Jak każda kostrzewa potrzebuje dobrej ekspozycji słonecznej, by pokazać głębię koloru. Na rabacie stanowi bardzo ciekawy akcent kolorystyczny.

Trzęślica modra "Variegata" - nieduża trawa osiągająca ok. 60 cm. Tworzy gęste kępy, liście paskowane żółtawo-biało-zielone, kwitnie od VIII do X tworzy fioletowawe wiechy do 20 cm. Wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, ale niezbyt żyznej, o kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne do półcienistego.

Imperata cylindryczna "Red Baron" to trawa rozłogowa średniej wielkości (osiąga 40-60 cm wysokości). Liście bardzo atrakcyjnie wybarwione na czerwono od początku okresu wegetacji, a w miarę rozwoju trawy przebarwienie rozszerza się ku dołowi i jest coraz intensywniejsze, by jesienią przybrać kolor purpurowy. Wymaga gleby żyznej, stale wilgotnej, ale przepuszczalnej i słonecznego albo lekko zacienionego stanowiska. Rośliny wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Turzyca rzędowa "Variegata" trawa o dość szerokich, niedługich liściach (do 3 cm). Liście jasnozielone z białymi paskami na brzegach. Dobrze rośnie w miejscach dość wilgotnych i zacienionych, ale daje sobie radę również na stanowisku słonecznym, znosi nawet krótkie okresy przesuszenia. Pokrój zwarty - świetna roślina okrywowa na większe połacie, a także na obwódki.

Turzyca Buchanana to oryginalna trawa tworząca gęste kępy o bardzo wąskich, łukowato wygiętych liściach, zabarwionych czerwonawo-brązowo przez cały rok. Osiąga wysokość do 40 cm. W miejscach odkrytych zaleca się okrywać na zimę. Ciekawy akcent kolorystyczny.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001