SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: SERVER NOT RESPONDING... 
Nekromanta Kreol - jedna z ważniejszych postaci gry
 NOWE   TYLKO U NAS  POWRACAM DO GOTHICA - CZYLI O MODYFIKACJACH 18.09.2020
Aterian
Do gry Gothic 2: Noc Kruka wracałem bez mała dwadzieścia razy - głównie z powodu interesującej budowy i atmosfery świata, świetnego systemu rozwoju postaci i kapitalnemu, charakterystycznemu dubbingowi. Szerokie spopularyzowanie wśród Polaków cyklu Gothic przyczyniło się nie tylko do określenia ogólnej kultury grania, ale i stało się wyznacznikiem odpowiedniego budowania produktu. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi Konrada Tomaszkiewicza i Adama Badowskiego - reżysera i szefa produkcji naszego narodowego arcydzieła - Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wielokrotnie przyznawali się do inspiracji niemieckim tytułem przy tworzeniu swojej gry i czerpaniu z największych zalet Gothica: żywego świata, niepowtarzalnych questów i progresywnego rozwoju bohatera.
Popularność tytułu zasadniczo wpłynęła na powstanie znaczącej ilości modyfikacji i nieoficjalnych dodatków, będących świadectwem kreatywności i niegasnącego zainteresowania graczy. Obecnie wszyscy wyczekujemy szeroko reklamowanych i profesjonalnie przygotowywanych dwóch produkcji do drugiej części cyklu: Dziejów Khorinis i Kronik Myrtany. Zapowiadany jest również remake pierwszej odsłony przez studio THQ Nordic. Niezwykły jest fakt, że niewyobrażalna liczba fanów nadal interesuje się niemal dwudziestoletnią grą i tym samym inicjuje powstawanie jej wielu nowych wersji. Ja sam ogrywam obecnie rosyjską modyfikację Returning 2.0 Alternative Balance.

Khorinis wreszcie ma przystań rybacką
Zainteresowałem się nią z trzech ważnych powodów. Po pierwsze, to olbrzymi dodatek. Porównując same linie dialogowe Gothic 2: Noc Kruka do Returninga mamy stosunek 20 tysięcy do aż 60 tysięcy. Wprowadzono dodatkowe główne gildie znane z pierwszej części cyklu, czyli Magów Wody, Nekromantów, Strażników Świątynnych z Bractwa i Guru. Możemy się przyłączyć do nowych ugrupowań, takich jak zabójcy, gildia kupiecka, myśliwi czy najważniejsza organizacja tejże modyfikacji - Opiekunowie. Poza dodaniem przeróżnej gamy zadań rozszerzono również wiele z oryginalnych. Wprowadzono opcjonalny 7 rozdział historii, przedstawiający alternatywne wydarzenia po odpłynięciu z wyspy Irdorath. Ostatecznie naprawiono także olbrzymią ilość błędów, nieścisłości i problemów gry, dostosowując ją do aktualnych standardów graficznych i systemowych, lecz kosztem zwiększonych obecnie wymagań sprzętowych. W skrócie - to poważny projekt, jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną.

Posąg obok baraków - w nowej wersji zmieniono praktycznie każdy element miasta
Drugim powodem jest sama zmiana sposobu rozgrywki i utrudnienia. Świat został powiększony, pojawili się ciekawi przeciwnicy i poszerzono arsenał postaci. Odwiedzamy znane z pierwszej części serii kopalnie i obozy w Górniczej Dolinie, nowe wyspy, a nawet lodową krainę czy pustynię, każde z odmienną fauną i florą. Pojawiły się nieznane wcześniej style walki, posługiwanie się włóczniami, dwoma broniami, tarczami czy magicznymi kosturami i mieczami. Co do utrudnień, które zawsze były charakterystyczną cechą cyklu, mamy pełną swobodę samodzielnego zmieniania takich wartości jak moc przeciwników, ilość zdobywanego doświadczenia czy chociażby kłopotliwych mechanik przeciwników lub losowego rozmieszczenia kluczowych przedmiotów potrzebnych do rozwoju postaci. Ponadto możliwe jest rozpoczęcie rozgrywki na trybach Nightmare i Nightmare+, czyli poziomów z ustaloną, podwyższoną trudnością.
Wspomniany rozwój też trudno porównać z oryginalnym. Nowe statystyki - wytrzymałość i inteligencja decydują teraz o sprawności w walce odpowiednio przy użyciu broni i magii. Wprowadzono zdobywanie statystyk przy wykonywaniu odpowiednich czynności. Kowalstwo poprawi siłę, okradanie zręczność, a czytanie i tworzenie run lub mikstur inteligencję. By postać była w stanie udać się w nowe miejsca, musi nabyć odporności na np. zimno lub trucizny. Zadając obrażenia w walce w bliskim dystansie zranimy kilku wrogów na raz, co jest innowacyjnym pomysłem w porównaniu do podstawowej wersji. W ich wyniku przeciwnik będzie krwawił, zostanie powalony, otruty, podpalony lub zamrożony. Sposobów na walkę i rozwój postaci jest na tyle dużo, by zachęcić każdego do ponownego przejścia gry.

Obóz piratów - po rozbudowie klimat pozostał ten sam
Ostatnim powodem jest żywa i wciąż działająca społeczność fanów. Modyfikacja jest ciągle ulepszana i poprawki z nowymi elementami rozgrywki oraz naprawą ewentualnych błędów potrafią się pojawiać z dnia na dzień. Twórca dba o jej odpowiednią jakość i liczy się z głosem graczy. Często widywany jest na streamach, na których gra się w Returninga - pytając o opinie i sugestie, jest w stanie nadążyć za ogólnym trendem i dostosować się do publiki. Warto również wspomnieć o youtubowym twórcy Jarosławie „Kajmie” Puchyrskim, należącym do polskiej grupy zajmującej się modyfikacją. Zgromadzona wokół jego kanału ekipa wydała ostatnio w pełni przetłumaczoną na język polski wersję, a także współpracuje z twórcą modyfikacji przy kolejnych zmianach, by stale uzupełniać naszą rodzimą edycję i ją testować. Należą się im ogromne podziękowania i brawa za promowanie oraz rozpowszechnianie tej gry. Na ich discordzie zainteresowani znajdą linki do instalacji, poradniki i pomoc innych graczy. Grupa zajmuje się również modyfikacjami do chociażby Gothic 3 i Skyrima, zaś na kanale Kajmy znajduje się film ze sposobem instalacji i wiele związanych z tematem informacji.

Poleciłbym gorąco każdemu fanowi, który czeka na nasze rodzime produkcje, zainteresowanie się tą modyfikacją. Obłędna przygoda na bazie kochanego przez Polaków tytułu Gothic 2 Noc Kruka, nowe systemy, miejsca i zadania, ciągle zmieniająca się i uzupełniana spolszczona wersja. Cóż więcej powiedzieć - „Kobiety i gnijące mumie przodem!”, by znów wrócić do mojej ulubionej gry z Returningiem 2.0 Alternative Balance. Do zobaczenia w Górniczej Dolinie…
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    ROZRYWKA    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001