SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ JESIENIĄ? 11.11.2020
Alicja Czarnowska
Tegoroczna jesień rozpieszcza nas piękną pogodą. Aż chce się jeszcze trochę "podłubać" w ogródku i bardzo dobrze, bo u schyłku sezonu wegetacyjnego mamy bardzo dużo ogrodowych obowiązków (i nie chodzi tu tylko o grabienie liści). Oto kilka jesiennych przykazań dla zapalonych działkowiczów:

1. Nawożenie jest bardzo ważnym jesiennym zabiegiem, który pomaga roślinie dobrze przygotować się do zimy. W nawozach jesiennych głównym składnikiem jest POTAS, który sprawia, że młode przyrosty roślin szybko drewnieją. Najmniej jest natomiast AZOTU, który z kolei pobudza rośliny do wzrostu, dlatego polecany jest głównie na wiosnę. Można również stosować siarczan potasu, który stanowi tańszą alternatywę dla nawozów wieloskładnikowych.

2. Obfite podlanie roślin przed zimą zapewnia stały dostęp do wody szczególnie wiosną, gdy wody gruntowe są jeszcze zamarznięte. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy mamy tak suchą jesień jak w tym roku. Choć w kalendarzu październik, rośliny cierpią z powodu braku wody. Objawia się to między innymi szybką defoliacją nawet wśród gatunków zimozielonych (żółknące i opadające liście rododendronów) i iglastych (silnie żółknące/brązowiejące żywotniki).

3. Jesienne opryski można stosować, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 10 C (obecnie mamy duże możliwości). Poniżej tej temperatury środki ochrony roślin po prostu nie działają. Głównym zabiegiem jest oprysk drzew owocowych (ale dopiero w stanie bezlistnym) mocnym roztworem miedzianu. Poza tym jesienią można stosować opryski herbicydowe, które dadzą radę uporczywym chwastom mimo nieco wolniejszego działania o tej porze roku.

4. Wapnowanie to zabieg mający na celu odkwaszenie i odkażenie gleby. Stosuje się go głównie na trawnikach i poletkach warzywnych. W tym celu stosujemy najczęściej dolomit, czyli ogrodnicze wapno magnezowe w ilości 0,2 kg/ 0,5-1 m2 w zależności od poziomu zakwaszenia gleby.
5. Przesadzanie roślin liściastych wykonujemy późną jesienią lub wczesną wiosną (w stanie bezlistnym). Przesadzamy z jak największą bryłą korzeniową i jeśli to możliwe, mocno skracamy pędy po posadzeniu na miejsce stałe. Pod korzeń, w dołek pod roślinę, warto dodać podkorzeniacza lub innego nawozu ukorzeniającego. Pomoże to zregenerować uszkodzony system korzeniowy i zwiększy szanse na przyjęcie się rośliny w nowym miejscu. Jesienią można również dzielić i rozsadzać karpy wielu bylin.

6. Sadzenie kwiatów cebulowych, a konkretnie tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów, lilii, przebiśniegów, cebulic, szafirków i jeszcze wielu innych wykonujemy właśnie jesienią. Duży wybór roślin cebulowych pojawia się w sklepach ogrodniczych już pod koniec sierpnia, ale sadzimy je do gruntu dopiero we wrześniu/ październiku.

7. Sadzenie drzew i krzewów z gołym korzeniem. Właśnie o tej porze roku dostępny jest największy wybór roślin liściastych sprzedawanych z gołym korzeniem. Są one zdecydowanie tańsze od roślin szkółkowanych, stale rosnących w pojemnikach. Rośliny kopane to najczęściej drzewa i krzewy owocowe, liściaste rośliny żywopłotowe oraz róże.

8. I ostatnia rada dla tych, którzy opuszczają swoje działki na zimę. Pamiętajmy o zabezpieczeniu środków ochrony roślin przed przemarznięciem. W nieogrzewanych domkach letniskowych lub komórkach nasze zapasy środków chemicznych przemarzną i całkowicie stracą swoje właściwości. Chcąc więc ochronić nieco naturę i własną kieszeń (utylizacja przemarzniętych i zakup nowych preparatów), zabierzmy ŚOR do pomieszczenia ogrzewanego zimą.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001