SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  BARWY JESIENI 18.09.2020
Alicja Czarnowska
Wiele roślin zdobi jesienią przepiękne przebarwienie liści, inne mają ozdobne owoce i szyszki albo kwitną o tej nietypowej porze roku. Wybierając odpowiednie gatunki możemy stworzyć w ogrodzie atrakcyjne i barwne kompozycje.
Spośród jesiennych cudów natury najbardziej kolorowe, malownicze i zauważalne jest przebarwianie się liści.
Do najpiękniej wybarwiających się drzew należą jesiony (na żółto), większość klonów (klon zwyczajny przebarwia się na żółto, klony palmowe intensywnie czerwono i pomarańczowo), dąb czerwony oraz dąb błotny (pomarańczowe do intensywnie czerwonych), brzozy, grujecznik japoński (żółte lub czerwone), judaszowiec kanadyjski (żółte), sumak octowiec (żółto-czerwone), wszystkie gatunki i odmiany jarząbów. Krzewy ozdobne jesiennym przebarwieniem liści to między innymi trzmielina oskrzydlona, trzmielina płaskoogonkowa, trzmielina pospolita "Red Cascade" (intensywnie czerwone i szkarłatne wybarwienie), amelanchier Lamarka, berberysy, derenie, oczary, hortensja dębolistna, mahonia, tawlina jarzębolistna, większość tawuł i kalin, kiścień, azalie zrzucające liście na zimę i wrzośce.

Wśród pnączy pięknie przebarwiają się winobluszcze, szczególnie pięciolistkowy - na intensywnie czerwono, dławisz okrągłolistny na żółto, winorośl japońska na szkarłatny czerwony i winorośl pachnąca na żółto. Byliny także zmieniają kolor liści - należą do nich bergenia (czerwony), konwalia majowa (żółty), miskanty - głównie miskant cukrowy (jasnobrązowo-żółty).
Intensywność wybarwienia zależy od wielu czynników, między innymi od warunków pogodowych i lokalnego mikroklimatu. Duże znaczenie ma wybór stanowiska: słoneczne miejsce stymuluje wybarwianie się liści, natomiast zacienione powoduje, że kolory są mniej nasycone.

Niektóre rośliny zdobią także jesiennym kwitnieniem. Należą do nich przede wszystkim wrzosy i różne byliny: astry, krwawniki, rozchodniki, jeżówki, nawłocie, trawy ozdobne takie jak rozplenica japońska, miskanty i trawy pampasowe, ale także drzewa - aralia japońska (białe, duże, miododajne kwiatostany), krzewy - budleja Dawida, czyli bujnie kwitnący motyli krzew, hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, pięciorniki, niektóre tawuły japońskie, oraz pnącza - powojniki z grupy Tangutica, rdestówka i bluszcz pospolity.

Jesień jest również czasem dojrzewania owoców i rozwoju szyszek u roślin ozdobnych. Wszyscy znamy i cenimy kasztanowce, dęby i jarząby (popularne jarzębiny) ze względu na ich ozdobne owoce. Owocostany glediczji zebrane w długie brązowo-bordowe strąki pozostają na drzewie do wiosny, platanu klonolistnego - zwisające na długich szypułkach włochate kulki, katalpy - bardzo długie cienkie strąki także pozostające na drzewie do wiosny. Atrakcyjne są również owoce rajskich jabłonek i śliw. Wśród krzewów ozdobnych ładne jesienne owoce tworzą ogniki, berberysy, derenie, trzmieliny, irgi, rokitnik, ligustr, śnieguliczka, kalina koralowa i inne, ostokrzew, mahonia oraz wiele gatunków i odmian róż. Z pnączy najciekawsze owocostany mają powojniki - to duże, włochate kulki. Ozdobne kolorowe kuleczki tworzą też winobluszcz (granatowe), wiciokrzew (pomarańczowe), dławisz (czerwone w żółtej łupince), bluszcz pospolity rosnący w słonecznym miejscu (czarne), winnik zmienny (niebieskie). Byliny o ozdobnych owocach to między innymi konwalia majowa i jeżówka purpurowa.

Pisząc o jesiennych cudach natury nie wolno pominąć dyń, które nie tyko są smaczne i zdrowe, ale coraz częściej doskonale zdobią nasze jesienne kompozycje na tarasie, w domu i ogrodzie. Są wyjątkowo barwne, różnorodne w formie i trwałe.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001