SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 PUBLICYSTYKA  • z cyklu: NA JĘZYKACH I BEZ JĘZYKA 
 TYLKO U NAS  DZIEŃ KOBIET - NASZE ŚWIĘTO? 08.03.2020
Monika Wiśniowska
"Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek...". Słowa tej zabawnej piosenki tkwią w mej pamięci od czasów przedszkolnych. Z dzieciństwa też pamiętam, że co roku 8 marca zakwitał goździkami i tulipanami, a kobiety pospiesznie wracały z pracy do domu dzierżąc w dłoniach paczuszkę przydziałowych nylonowych rajstop.

Słusznie kojarzymy tę datę z systemem komunistycznym, chociaż Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono w kapitalistycznych Stanach Zjednoczonych. Był rok 1909. Niedługo potem Klara Zetkin de domo Eissner, Niemka o żydowskich korzeniach i rosyjskim nazwisku po mężu, wystąpiła z inicjatywą ustanowienia obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet. I chociaż miało to miejsce na długo przed rewolucją październikową, rząd komunistycznej Rosji uznał go za święto państwowe i skwapliwie wykorzystywał do ideologicznych celów. A za nim rządy pozostałych państw wiadomego obozu. Ale, żeby nie było jak w PRL-u, premier Hanna Suchocka zniosła w 1993 r. oficjalne obchody Dnia Kobiet. Jakby nie było już kobiet, jakby sama nią nie była, a równouprawnienie, bo w końcu o nie chodziło kobietom ponad sto lat temu, dokonało się wraz ze zmianą ustroju.
Tylko czy o takie równouprawnienie walczyły? Kiedyś z rozbawieniem obserwowałam całe rzesze mężczyzn podążających chwiejnym krokiem ze zmiętym goździkiem w dłoni ku swoim wybrankom. Teraz, wiedząc, że w dziesiątkach miejsc na świecie kobiety nie mają prawa uczyć się w szkole, posiadać niczego na własność, decydować o swoich dzieciach, pracować i mieć pieniądze, nawet najpiękniejsze bukiety i szarmanckie gesty robią zdecydowanie mniejsze wrażenie.

To właśnie my, kobiety, jesteśmy wielokrotnie częściej ofiarami przemocy niż mężczyźni. Regularnie bite i gwałcone nie tylko w czasie wojen, ale i w domowym zaciszu, poszturchiwane i wyśmiewane doświadczamy przemocy psychicznej. To nas sprzedaje się do domów publicznych i przemysłu porno czerpiąc z tego kolosalne zyski. I wreszcie to my, kobiety, wychowujemy dzieci często walcząc o alimenty i zmagając się jako samotne matki z nędzą i wykluczeniem społecznym. I choć często jesteśmy lepiej wykształcone, to trudniej nam znaleźć pracę i gorzej zarabiamy.

Dlatego też chociaż w tym jednym dniu w roku zastanówmy się, co zrobić, żeby zmienić sytuację kobiet. Kwiaty, słodycze, serdeczne gesty są również mile widziane. Bo przecież najwspanialsze wspomnienia, te z dzieciństwa, wiążą się z kobietami - czułą matką i zawsze cierpliwą babcią. Warto więc chyba tę tradycję podtrzymać bez względu na rodowód.

Najlepsze życzenia dla Pań!
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001