SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 INFORMACJE  • powiat grójecki • gmina Grójec 
DZIEŃ STRAŻAKA W ARESZCIE ŚLEDCZYM W GRÓJCU 04.05.2021
opr.: ppor. Marek Pikulski
4 maja w Dzień Świętego Floriana – patrona strażaków obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W Polsce święto to jest obchodzone na mocy ustawy o Państwowej Straży Pożarnej jako Dzień Strażaka. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu z tej okazji zorganizowali ćwiczenia pożarnicze.
Dzień Strażaka
"Wszystkim strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym, co ponieśli śmierć - dzień ten został poświęcony" – J.J. Edmondson.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych 2 grudnia 1998 w trakcie działań ratowniczych pięciu kolegów – strażaków. Uroczyste obchody tego dnia to hołd dla poległych strażaków oraz wyraz szacunku dla strażaków za ich trud i narażanie życia.
W Polsce święto ustanowione zostało w 2002 roku na mocy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, gdzie formalnie uznano dzień 4 maja jako Dzień Strażaka. W tym dniu świętują zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Strażacy w Areszcie
W Areszcie Śledczym w Grójcu z okazji Dnia Strażaka przeprowadzone zostały ćwiczenia pożarnicze. Funkcjonariusze kończący zmianę stawili się do remizy strażackiej znajdującej się na terenie jednostki. Po doposażeniu się w wyposażenie osobiste, m.in. hełmy i pasy strażackie, strażnicy przystąpili do kompletowania sprzętu przeciwpożarowego. Na stanie remizy znajduje się motopompa o wydajności 1900 l/min, węże ssawne, węże tłoczne różnych rozmiarów, smoki ssawne, rozdzielacze, prądownice wodne i pozostała armatura pożarnicza. Oprócz tego dostępne jest pozostałe wyposażenie ułatwiające akcje gaśnicze – łopaty, bosaki, tłumice, podstawowy sprzęt burzący. Podstawowym zadaniem w trakcie ćwiczenia było sprawdzenie sprawności bojowej dostępnego sprzętu. Po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas akcji gaśniczych oraz szkoleniu z obsługi motopompy, funkcjonariusze przystąpili do działania. Podzieleni w roty, strażnicy rozpoczęli budowę linii ssawnej. Ciekawostką jest, że na terenie Aresztu Śledczego w Grójcu znajduje się podziemny zbiornik wodny, który pełni funkcję zbiornika przeciwpożarowego, co pozwala na szybkie uruchomienie linii gaśniczej. Kolejna rota obsługiwała motopompę, zaś pozostali funkcjonariusze odpowiedzialni byli za linię główną i linię gaśniczą zakończoną stanowiskiem gaśniczym z prądownicą. Cała akcja przebiegała sprawnie, dynamicznie. Pomimo że tego typu ćwiczenia nie są organizowane na co dzień, zgranie całego zespołu pozwoliło na szybkie uruchomienie wszystkich elementów i podanie prądu wody. Funkcjonariusze są gotowi do stawienia czoła żywiołowi, jakim jest ogień. Dla wielu funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Grójcu udział w akcjach pożarniczych nie jest czymś obcym. Jak się okazuje, duża część z naszych kolegów czynnie angażuje się w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, dbając o bezpieczeństwo obywateli nie tylko podczas służby w Areszcie, ale i w swoim czasie prywatnym, poza Służbą Więzienną. Dzień 4 maja to również i ich święto!
Areszt Śledczy w Grójcu, oprócz ćwiczeń pożarniczych, organizuje również ćwiczenia współdziałania służb w przypadku pojawienia się zagrożeń na terenie jednostki penitencjarnej. Ostatnie takie ćwiczenia z udziałem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach odbyły się w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie we wrześniu 2020 roku. Mamy nadzieję, że ograniczenia związane z COVID-19 nie będą stały na przeszkodzie, aby tego typu ćwiczenia przeprowadzić również w bieżącym roku.

Bezpiecznej Służby
Dzień Strażaka przypadający 4 maja to dobra okazja, aby podziękować strażakom za Waszą pracę, poświecenie i służbę społeczeństwu. Życzymy dużo sukcesów, pomyślności oraz satysfakcji i dumy z dotychczasowych osiągnięć. Wszystkim kolegom i koleżankom strażakom, zarówno zawodowym, jak i ochotnikom, życzymy jak najmniej wyjazdów na akcje oraz zawsze bezpiecznych powrotów. Bezpiecznej Służby!
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-06-14
USD 3,7185 +1,16%
EUR 4,5027 +0,68%
CHF 4,1360 +0,77%
GBP 5,2369 +0,63%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001