SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 PUBLICYSTYKA  • z cyklu: WIEŚCI Z BAGNA 
źródło: www.insektarium.net
ZE SMARTFONEM W ... 07.09.2020
Paweł Sieger
Wreszcie wiem, jak wygląda czeremcha i topola biała, a nawet trociniarka czerwica. Nie, nie szukałem porady u vooykagoogla - samo się znalazło.

Zanim do meritum, to małe wyjaśnienie, wyznanie i usprawiedliwienie. Otóż zdaję sobie sprawę, że gatunek homo sapiens dzieli się na dwie, niezbyt kompatybilne, odmiany. Pierwsza urodziła się w sposób naturalny, goła jak święty turecki a druga urodziła się ze smartfonem w… no, ze smartfonem dołączonym w pakiecie, zwanym gratis. Pierwsza wersja homo sapiens - model już przestarzały i słabo rozwojowy - próbuje resztką sił ogarnąć świat, w którym nowy, totalnie rozwojowy model radzi sobie jak ryba w wodzie. I nie łudźmy się - żaden facelifting nie zmieni faktu, że starsza wersja jest skazana na wymarcie.
Dlatego przedstawiciel odmiany odchodzącej w przeszłość czasami odkrywa coś, co dla nowej generacji jest absolutnie „oczywistą oczywistością”. I cieszy się starszy model jak drzewiej murzyn na widok paciorka albo żona działacza odpowiedniej „siły przewodniej” na wieść o objęciu prezesury w spółce skarbu państwa. Takoż i mnie przyszło się ucieszyć, gdy okazało się, że posiadam w swym telefonie aplikację, dzięki której możliwe jest dowiedzenie się z czym ma się do czynienia. Odkąd ową aplikację odkryłem, każdy spacer z psami to także radość z odkrywania bogactwa przyrody.

Proszę, kierujemy aparat na drzewo i wyskakuje - topola biała. A ja za cholerę nie wiedziałem jak wygląda topola biała. Kolejny krzaczek i jest - czeremcha. Albo inny przykład - siedzimy na tarasie, słonko grzeje, psy i koty delikatnie dokazują i nagle widzimy, że jeden z psów czymś jest niesłychanie zaaferowany. Podkrada się, obwąchuje, kręci łbem próbując z różnych stron przyjrzeć się czemuś. Zainteresowani podchodzimy i widzimy ogromniastą, bardzo ładną, dwubarwną gąsienicę. Pożyteczna? Szkodnik? Pytania ważne, bo cały czas walczymy z różnymi cholerami, które nam ogród chcą zniszczyć. No, ale od czego odpowiednia aplikacja - po telefon, uruchamiamy, kierujemy na obiekt organiczny i już po sekundzie wynik - trociniarka czerwica. Cholerna cholera! Osobnik przepoczwarzony nie jest szkodliwy - to największy motyl, jaki u nas występuje - gdy przysiądzie na drzewie, to dzięki umaszczeniu będzie prawie niewidoczny. Ale gąsienica to inna bajka. To cholerny koszmar! Poczytajcie.
Czy aplikacja jest pożyteczna?
W pierwszej chwili odpowiedź wydaje się „oczywiście twierdząca”, ale nie można zapominać, że…

„Że wszystko to, by nas zniewolić, szpiegować i kontrolować” - jak powiedziałby zwolennik odpowiedniej teorii.

Jego oponent rzekłby, że „to wszystko bzdury, a naturalnym elementem rozwoju cywilizacji jest pojawianie się technologii ułatwiających życie; tak było z pługiem, maszyną parową i elektrycznością, tak jest i z cyfryzacją”.

Nie wiem, kto w tym sporze ma rację, ale gdybym musiał wybierać jednoznaczne opowiedzenie się po jednej ze stron, to - „z ostrożności procesowej” oraz pamiętając o „zasadzie ograniczonego zaufania do uczestnika ruchu” - wybrałbym pierwszą opcję. Bezpieczniej. Ponieważ jeszcze nie muszę dokonywać takiego wyboru, staram się wykorzystywać możliwości równocześnie dbając (jak mi to wychodzi, to inna sprawa), by jak najmniej info o mnie wyciekało. Używam StarWalk2, bo ciekawi mnie, co się na niebie dzieje, Obiektywa, bo mogę rozpoznawać owady i rośliny, ale nie zainstaluję sobie prywatnej poczty Mobywatela czy innych aplikacji, które ewidentnie mogą służyć do szpiegowania. Dzwonię też raczej Signalem, Viberem i Whatsappem.

I pewnie też dlatego należę do odmiany schyłkowej homo sapiens, bo nie odnajduję radości w dzieleniu się ze srylionem ludzi informacjami na temat zrobionej własnoręcznie kiełbasy, kupy dziecka, uściskiem dłoni prezesa czy jakością pożycia prokreacyjnego. Nowa odmiana nie ma oporów i bezrefleksyjnie oddaje (nawet nie sprzedaje, ale właśnie oddaje) info o swoim życiu. Strumień danych płynie, a odpowiednie algorytmy już dbają, by wciągać odpowiednią papkę - i to niezależnie, czy to jest papka kaloryczna, medialna czy polityczna.

Oczywiście, wyłączenie się ze świata - całkowite - jest bardzo, ale to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe (nawet buddyjscy mnisi w odosobnionych, himalajskich klasztorach korzystają ze smartfonów…). Ale umiar jest wskazany. Warto więc przyjrzeć się temu i owemu, jednej czy drugiej aplikacji i zrobić bilans zysków i strat. Dzisiaj Obiektyw wydaje mi się raczej pożyteczny niż szkodliwy - choć może, gdybym miał więcej info, okazałoby się, że błyskawicznie go odinstaluję.

Jak wygląda trociniarka czerwica - obok.
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
GAds body - poz - 880x150 bot
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-10-25
USD 3,9502 -0,19%
EUR 4,6018 -0,12%
CHF 4,3054 -0,24%
GBP 5,4395 -0,47%
Wspierane przez Money.pl
GAds kolumna - poz. - 280x250
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001