SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 WYDARZENIA  • powiat wołomiński • gmina Tłuszcz •  Chrzęsne 
PAŁAC W CHRZĘSNEM - WERNISAŻ ONLINE WYSTAWY PAMIĘĆ BIAŁY MA KOLOR 11.03.2021
11 marca 2021 r. o godz. 19.00 w Pałacu w Chrzęsnem odbędzie się wernisaż online wystawy "Pamięć biały ma kolor" z oprowadzeniem kuratorskim Bartka Jarmolińskiego.

Cyprian Kamil Norwid, uznawany za jednego z narodowych wieszczów, znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim ze swej poezji i dramatów. W bogatym dorobku literackim poety znalazł się także tomik utworów zatytułowany "Białe kwiaty", w którym znalazły się również fragmenty zaczerpnięte z jego dziennika. Drukowane w latach 1856- 1857 "Białe Kwiaty" zawierają opisy nieobecności, milczenia, ciszy i dramy. Utwory te mają charakter luźnych zapisków, bez charakterystycznego patosu, cechującego ówczesną literaturę. Opisywane wspomnienia i przeżycia, utożsamiane z prawdą i dramą, Norwid przyrównywał do bieli. Biel była, jak pisał, najważniejszym tonem, akordem, kolorem splatającym wszystkie przeżycia w obszar ciszy i dramy.

"Dramy prawdziwej nie może być, ilekroć się zatraci pojęcie dramatyczne ciszy i pojęcia jej natur - czyli, jaśniej tłumacząc, albo raczej szerzej tłumacząc założenie powyższe: kiedy zatraci się basso w muzyce, a kolor biały na palecie malarza, a pion w rysunku, cóż zupełnego tak niezupełne środki otrzymać są w stanie? Nadanie stanowczego kierunku i stopnia ciszy w dramatyzowaniu jest dla dzieła tej natury tem, czem w obrazie planety niedotkliwa i niewidzialna oś".

Z powyższych słów Norwida zrodziła się koncepcja niniejszej wystawy prac z obszaru sztuki współczesnej, która podejmuje problematykę przeszłości, ciszy, dramatu (określanego przez wieszcza jako dramy).

Na wystawę złożą się prace malarskie, fotograficzne, collage i obiekty, w których również zobaczyć będzie można postać (podobiznę) samego Cypriana Kamila Norwida. Do problematyki złożoności, przemijalności człowieka i jego dramatów odnoszą się prace Pawła Łyjaka. Artysta ten wielokrotnie wykorzystuje najczęściej męskie wizerunki postaci z przeszłości, tworząc z nich bohaterów w swych obrazach i obiektach. W pracach Łyjaka są bohaterowie z przeszłości, mężczyźni którzy przedwcześnie zginęli, wśród których jest sam Norwid. Metaforycznie ujęte przemijanie życia człowieka, określa kształt trumien w obrazach malarskich Poli Wójcik. Artystka ta również sięga po kształt portretów trumiennych które, stały się według jej koncepcji, zapisem odchodzących , nieznanych postaci. W jej pracach barwa biała jest syntezą, połączeniem wszystkich barw jakie mogły cechować życie człowieka. Do męskich wizerunków postaci z przeszłości odnosi się również Bartek Jarmoliński w swym cyklu malarskim "Nadwrażliwi". W cyklu tym przestawił głowy męskie które, składają się częściowo z partii twarzowych wraz z organami wewnętrznymi człowieka, który według jego koncepcji symbolizują tytułową wrażliwość. W cyklu tym autor wykorzystał postacie myślicieli, romantyków i wizjonerów, wśród których znaleźli się Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Wyspiański , Nietzsche i Wlastimil Hoffman. Do złożoności człowieka również odnosi się Maria Piątek w swych pracach malarskich i collage. Artystka ta zestawia wiele motywów z przeszłości, jak postacie ludzkie wraz z przedmiotami które stają się przedstawieniami jej myśli o wyjątkowości i złożoności życia ludzkiego. Wśród wizerunków postaci, które artystka umieściła w swych kompozycjach malarskich jest znana nam postać poety, wizjonera, piewcy piękna i ciszy Cypriana Kamila Norwida. Dobór prac składających się na wystawę "Pamięć biały ma kolor" opiera się na potrzebie zbudowania historii i narracji dotyczącej opisywanych przez Norwida przemijalności, dramie, pięknie i pustce.

Emisja online na fb Pałacu w Chrzęsnem, stronie internetowej i kanale YouTube.
 KULTURA   
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001