SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  TRUDNA DZIAŁKA W LESIE 06.05.2020
Alicja Czarnowska
Soczysty, zielony trawnik, kwitnące rabaty, piękne krzewy i drzewa - któż z nas nie marzy o bujnym ogrodzie? Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, szczególnie gdy na naszej działce panują złe warunki wilgotnościowe gleby i przeważają zacienione stanowiska. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Co prawda w Radzyminie najczęściej narzekamy na podmokłe, gliniaste tereny, ale już na obrzeżach miasta i w pobliskich wioskach mamy dla odmiany ziemie suche, piaszczyste i ubogie w składniki pokarmowe.

Rośliny na tereny zacienione najczęściej kojarzą nam się z parkowym ogrodem, z wilgotną ziemią (cisy, rododendrony, hortensje, choina kanadyjska). Rośliny na tereny suche, ubogie kojarzą nam się znowu z miejscami mocno nasłonecznionymi (karagana, kosodrzewina, wrzosy, żarnowce).
W przypadku działek leśnych problem jest podwójny, gdyż w większości tereny są jednocześnie zacienione i bardzo suche, a w podłożu pełno jest korzeni wielkich drzew takich jak sosny i brzozy. Oczywiście na terenach piaszczystych wskazane jest założenie systemu nawadniającego, zaprawianie dołów pod rośliny dużą ilością czarnoziemu z domieszką nawozów długo działających, ale podstawą powodzenia założenia ogrodowego jest odpowiedni dobór gatunkowy. Nieodpowiedni warunkuje ciągłą walkę z roślinami o to, by rosły i "jakoś wyglądały", a przecież dostępne są wspaniałe, pionierskie gatunki, które doskonale sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach. Poniżej zamieszczono zestawienie najważniejszych roślin, dzięki którym nawet najciemniejszy i najbardziej suchy zakątek naszej działki zamienimy w dżunglę.

ROŚLINY POLECANE NA TEREN ZACIENIONY I SUCHY
Porzeczka alpejska "Schmidt" - niewysoki krzew, 1-2 m wys. Liście żywo zielone, bardzo wcześnie rozwijające się wiosną. Odpowiedni na wszystkie typy siedlisk. Wytrzymuje konkurencję korzeni dużych drzew oraz środowisko miejskie i przemysłowe. Doskonały na żywopłoty.
Zadrzewnia nadbrzeżna "Troja Black" - gęsty krzew liściasty o dekoracyjnych, brązowo-czerwonych i zielonych liściach. Osiąga 1,2 m wys. i szer. Jest tolerancyjny w stosunku do gleby i całkiem nieźle sobie radzi nawet na skrajnie suchych, piaszczystych glebach. Stanowisko półcieniste, choć dobrze rośnie w całkowitym zacienieniu. Krzew całkowicie mrozoodporny, do sadzenia w całym kraju.
Zadrzewnia bezogonkowa - krzew do 1,5 m wys. i szer. Liście ciemnozielone. Kwitnie od VI do VIII. Posadzony na glebach słabych i piaszczystych, w miejscu zacienionym, gdzie inne krzewy nie dają sobie rady, rośnie i kwitnie zdrowo. Roślina miododajna, wyższa roślina okrywowa. Polecany na słabe gleby, całkowicie mrozoodporny.
Mikrobiota syberyjska - niski, rozłożysty krzew iglasty o dosyć silnym wzroście, osiągający po 10 latach ok. 0,3 m wys. przy 1,5-2 m średnicy. Ulistnienie jesienią rudobrązowe. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Polecana jako roślina okrywowa do miejsc cienistych.
Śnieguliczka biała - gęsty krzew o wyprostowanym pokroju, z podziemnymi rozłogami. Wys. do 2 m. Niewielkie wymagania glebowe, krzew odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza oraz cienioznośny. Świetnie znosi cięcie, polecany do sadzenia w grupach, także pod koronami drzew oraz na swobodne lub cięte żywopłoty.
Bukszpan wieczniezielony - zimozielony, wolno rosnący, gęsty krzew. Osiąga od 2 do 4 m wys. Kwiaty miododajne. Stanowisko od słonecznego do pełnego cienia. Może przemarzać w surowe zimy.
Winobluszcz pięciolistkowy - silne, mało wymagające pnącze, czepiające się murów. Osiąga 20 m (1-2 m rocznie). Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Całkowicie mrozoodporne. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na czerwono.
Winobluszcz pięciolistkowy "Yellow Wall" - duże, matowe liście, zielone latem, żółte jesienią. Dorasta do 10-20 m wysokości, wspina się za pomocą wąsów czepnych z niewielką ilością przylg. Mrozoodporny, mało wymagający, akceptuje przeciętne gleby, może rosnąć w miejscach słonecznych i półcienistych.
Dławisz okrągłolistny - silne pnącze o ozdobnych owocach. Roślina dwupienna - odmiana żeńska "Diana", męska "Herkules". Osiąga 12 m (1-4 m rocznie). Roślina tolerancyjna co do gleby i światła.
Runianka japońska - zimozielona krzewinka, rozrastająca się podziemnymi rozłogami. Osiąga 20 cm wys.
Barwinek - zadarniająca, płożąca, wiecznie zielona krzewinka. Wolno rosnąca do 0,1-0,3 m wys. i 0,5 m szer. Jedna z najcenniejszych roślin okrywających glebę pod koronami drzew.
Śliwa płożąca odmiana karłowa - nieduży, zwarty krzew z pędami płożącymi się po ziemi, dorastający do 0,2 m wys. Jesienią przebarwia się bardzo ładnie na czerwono. Toleruje wszystkie gleby, także suche, kwaśne i alkaliczne. Dobra roślina okrywowa.

Przy odrobinie dodatkowego nawodnienia w cieniu z powodzeniem urośnie także:
Hortensja bukietowa
Hortensja drzewiasta
Rododendrony
Pieris japoński
Cisy
Choina kanadyjska
Borówka brusznica
Funkie

W miejscach półcienistych suchych dobrze sprawdzą się:
Pęcherznica kalinolistna
Karagana syberyjska "Pendula"
Karagana syberyjska "Walker"
Berberysy
Porzeczka złocista
Jagoda kamczacka
Amelanchier Lamarck`a
Kolcowój szkarłatny
Róża pomarszczona
Róża dzika
Sosna górska
Klon tatarski
Irga Dammera "Cardinal"
Jałowiec sabiński "Tamariscifolia"
Jałowiec pospolity "Gold Cone"
Lilak pospolity
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001