SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 RUBRYKI  • z cyklu: OGRÓD Z WITONĄ 
 TYLKO U NAS  PRZESADZANIE ROŚLIN POKOJOWYCH 17.02.2020
Alicja Czarnowska
Zbliża się wiosna - to idealny termin do przesadzania większości roślin pokojowych. Czynność tę wykonujemy właśnie pod koniec okresu spoczynkowego, czyli od połowy lutego do końca marca. Jest to najlepszy moment, ponieważ rośliny naturalnie rozpoczynają okres wegetacji, dociera do nich więcej światła, a ponadto kończy się trudny dla nich czas grzewczy w naszych domach i zwiększa się wilgotność powietrza. Przesadzając roślinę dajemy jej dodatkową przestrzeń do rozwoju korzeni i składniki pokarmowe dostępne w nowym podłożu.
Oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba, rośliny można przesadzać w ciągu całego roku. Unikajmy tego jednak pod koniec okresu wegetacji (począwszy od września), ponieważ w tym czasie nie należy roślin pobudzać do wzrostu. Większość gatunków roślin pokojowych wymaga spoczynku w okresie zimowym.
Zasadniczo rośliny, które wymagają przesadzenia to takie, które mają po prostu za ciasną donicę. Objawia się to przerastaniem korzeni przez otwory odpływowe w dnie donicy, a często również wypełnieniem przez korzenie całej jej objętości, przez co podlewanie z góry jest utrudnione. Ponadto roślina, która wymaga przesadzenia często traci stabilność. Donica nie jest w stanie zrównoważyć ciężaru jej nadziemnej części. Takie rośliny charakteryzują się często ograniczonym lub zahamowanym wzrostem, niejednokrotnie chorują, gdyż osłabiona jest ich odporność, składniki pokarmowe nie są prawidłowo pobierane, a nadmiernie splątane korzenie gniją.

Prawidłowo przeprowadzone przesadzenie rośliny to bardzo prosta czynność, która stymuluje rośliny do lepszego wzrostu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów doniczek - ceramiczne, plastikowe, drewniane, a nawet metalowe. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy, najważniejsze jest to, aby donica miała odpływ. Oceniamy wielkość pojemnika, w którym roślina rosła do tej pory. Wybieramy donicę większą o 1-2 rozmiary (2-3 cm średnicy). Bardzo ważny jest także wybór właściwego podłoża, dostosowanego do potrzeb konkretnej rośliny. Odpowiednią ziemię można dodatkowo zmieszać z perlitem (granulki prażonej skały wulkanicznej), co zwiększa przepuszczalność i poprawia warunki powietrzno-wodne podłoża, a także z granulowanym nawozem długo działającym. Rozpoczynając przesadzanie najpierw musimy przygotować nową donicę, na dno której sypiemy niedużą warstwę keramzytu, później do 1/3 głębokości donicy sypiemy odpowiednie podłoże. Następnie delikatnie opukujemy roślinę w starej donicy o kant stołu i ostrożnie wyciągamy. Jeśli korzenie są bardzo splątane, możemy rozluźnić lub nawet ponacinać bryłę korzeniową. Roślina wytworzy wówczas wiele młodych włośnikowych korzonków, które doskonale będą pobierać wodę i składniki pokarmowe. Umieszczamy roślinę w nowej donicy zawsze ok. 1 cm poniżej górnej jej krawędzi. Roślinę obsypujemy ziemią dookoła i delikatnie uciskamy. Po przesadzeniu obficie podlewamy.

Oczywiście nie wszystkie rośliny wymagają przesadzania co roku. Częściej przesadzamy rośliny młode, co związane jest z siłą wzrostu. Starsze rośliny przesadzamy co 2-3 lata, a w przypadku dużych egzemplarzy, gdy średnica donicy przekracza 40 cm, można ograniczyć się jedynie do częściowej wymiany ziemi.
•  RUBRYKA STAŁA    WYPOCZYNEK    PORADNIK    
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001