SPOŁECZEŃSTWO
KULTURA
GOSPODARKA
POLITYKA
WIEDZA
SPORT
WYPOCZYNEK
PRAWO
URZĘDOWE
↵ Mazovia24.pl - CYKLE
↵ Mazovia24.pl - RUBRYKI
Mazovia24.pl - SONDAŻEWybierz Powiat..
↵ Mazovia24.pl - Kontakt
Redakcja
e-mail: redakcja@mazovia24.pl
tel.: 600 989 222
05-250 Radzymin, skr. pocztowa: 37
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Redaktor Naczelny
e-mail: naczelny@mazovia24.pl
Zarząd / Reklama
e-mail: zarzad@mazovia24.pl
tel.: 608 503 403
czynne w godzinach 10:00 - 17:00
Obsługa Prawna
e-mail: biuro@kancelariarudnik.pl
tel.: 22 786 50 16
Kancelaria Adwokacka Rudnik
* kontakty do poszczególnych redaktorów na stronach osobowych (Mazovia24.pl - REDAKTORZY)
Mazovia24.pl - REDAKTORZYMazovia24.pl - PARTNERZYNAPISZ DO NAS..
×
 
 OSTATNIE 
 WYDARZENIA 
 PUBLICYSTYKA 
 INFORMACJE 
 RUBRYKI 
 
szukaj dokładnie w takiej postaci
 
Miejsce | Ostatnie
Wyszukaj
 INFORMACJE  • powiat grójecki • gmina Grójec 
AŚ GRÓJEC: WIĘZIENIE - STRACONY CZAS 23.03.2021
mł. chor. Bartosz Muszyński
Służba Więzienna od wielu lat realizuje program profilaktyczno-edukacyjny „Więzienie - stracony czas”. Projekt powstał we współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rodziców dzieci odbywających naukę na każdym etapie edukacyjnym. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu w ramach tego projektu spotkali się na lekcji online z uczniami Technikum z CKZiU w Nowej Wsi.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi po raz kolejny mieli okazję spotkać się z przedstawicielami grójeckiej Służby Więziennej. Tym razem okazją do spotkania były zajęcia profilaktyczne z wykorzystaniem filmu Więzienie – stracony czas. Głównym celem projektu są działania prewencyjne: ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą skończyć się złamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia. Film zwraca uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej i skalę przestępczości nieletnich oraz innych zachowań z obszaru patologii społecznych. W trakcie dwugodzinnego spotkania z uczniami szczególny nacisk został położony na współczesny problem zażywania narkotyków i spożywania alkoholu, powodujące degradację społeczną, zaburzenia relacji, konsekwencje zdrowotne, prawne, społeczne. Była to okazja do omówienia skutków negatywnych zachowań zarówno dla sprawców przestępstw jak i ofiar.

Opracowany film to trzy historie, trzech bardzo młodych bohaterów. I trzy wyroki...

1. Dwóch młodych ludzi pije w pubie piwo. W pewnym momencie jeden z nich sięga – przez pomyłkę – po butelkę kolegi... W pubie nie dochodzi do bójki. Ktoś zdążył tych młodzieńców rozdzielić. Ale na zewnątrz dochodzi do rozboju z użyciem noża i pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Za niedopite piwo za kilka złotych młody chłopak będzie płacił przez wiele lat izolacji. Drugi młody chłopak przypłacił to spotkanie śmiercią. Krąg poszkodowanych jest jednak dużo szerszy, bo są jeszcze przecież rodziny, przyjaciele i dziewczyny obu chłopaków... Rodziny stają się rodzinami przestępców i zostają napiętnowane społecznie.

2. Kibole szykowali się na „ustawkę” po meczu, doszło do bójki. Ich prowodyr został początkowo tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W trakcie postępowania karnego wyszło jednak na jaw, że chłopak ma też na swoim koncie inne czyny przestępcze. Był m.in. uczestnikiem wspomnianej bójki pod pubem, zakończonej śmiercią jednego z jej uczestników.
3. Bohater trzeciej historii siadł za kierownicą samochodu po wypiciu alkoholu. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zostanie skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy trzej młodzieńcy trafili za kraty przez własną głupotę, nieodpowiedzialność, brawurę, lekkomyślność. Czy taki plan mieli na swoje życie?

Zasadniczym tematem spotkania z młodzieżą było przedstawienie więzienia jako wynik najgorszego z możliwych wyborów życiowych: więzienie jako strata czasu, „przerwa w życiorysie”, więzienie jako miejsce osłabienia więzi i relacji rodzinnych, więzienie jako brak swobody i wolności, więzienie jako stan ciągłej deprywacji (te same, powtarzalne bodźce, brak zróżnicowania, kolorytu, radości życia), izolacja jako wszechobecna tęsknota za wolnością i wszystkim, co z nią związane. Uczniowie w trakcie spotkania poznali takie zjawiska jak przemoc, kradzieże, narkomania, alkohol oraz związane z nimi zjawiska społeczne, przedstawione jako równia pochyła, po której można stoczyć się prosto do więzienia.

Zajęcia poprowadzone przez ppor. Marka Pikulskiego w ograniczonej formule online, z uwagi na obostrzenia epidemiczne, były też okazją do zaprezentowania zadań realizowanych przez Służbę Więzienną. Młodzież miała okazję poznać specyfikę Aresztu Śledczego w Grójcu, strukturę Służby Więziennej, a przede wszystkim cele wykonywania kary pozbawienia wolności oraz sposoby i formy prowadzonych oddziaływań penitencjarnych. Podsumowaniem lekcji było stwierdzenie, że w życiu warto kierować się rozwagą, podejmować właściwe decyzje i przewidywać konsekwencje swojego postępowania. Bo więzienie to nie tylko stracony czas dla sprawcy przestępstwa, ale i dla całego naszego otoczenia.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom CKZiU w Nowej Wsi za zaproszenie na zajęcia.
 WIEDZA   
KOMENTARZE
Brak aktualnych komentarzy.
*  Redakcja Mazovia24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane jako komentarze i na bieżąco usuwa wszelkie materiały uznawane za obraźliwe. Zawartość każdego wpisu wyraża osobiste poglądy i opinie autora. Zabrania się umieszczania treści obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady będzie przyczyną natychmiastowego usunięcia wpisu.
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Polecane
przez
Redakcję
KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA UNIEWAŻNIĆ I ODEBRAĆ ZABRANE NAM PIENIĄDZE
  Natalia Świtalska  
  Anuluj-Dlug.pl  
  05.03.2020  
 

KIEDY EGZEKUCJĘ KOMORNICZĄ MOŻNA...

To jest moment, którego wszyscy się obawiają. Spotkanie z komornikiem, który przychodzi i zabiera naszą własność. A oprócz zasądzonych kosztów, pobiera szereg innych [...]
Copyright © Mazovia24.pl (MPI) & Partnerzy
NIP: 525-119-31-40
REGON: 141422602
Santander Bank Polska 84 1910 1048 2255 0065 3365 0001